Search site

Contact

ANITA BALEJÍKOVÁ

nitakimuri@azet.sk

JAMAJSKÁ NÁRODNÁ HYMNA

Eternal Father bless our land

Guard us with Thy mighty hand

Keep us free from evil powers

Be our light through countless hours

To our leaders, Great Defender,

Grant true wisdom from above

Justice, truth be ours forever

Jamaica, land we love

Jamaica, Jamaica, Jamaica, land we love.

Teach us true respect for all

Stir response to duty's call

Strengthen us the weak to cherish

Give us vision lest we perish

Knowledge send us, Heavenly Father,

Grant true wisdom from above

Justice, truth be ours forever

Jamaica, land we love

Jamaica, Jamaica, 

Jamaica

land we love.

JAMAJKA NÁRODNÉ SYMBOLY

Reprezentujú bohatú Jamajskú históriu a kultúru. Samotný Jamajský národ definujú ako národ hrdý na svoje dedičstvo.

jamajská vlajka farby

JAMAJSKÁ VLAJKA

Po prvýkrát bola vztýčená na Deň Nezávislosti, 6. Augusta 1962. Znázorňuje zrod Jamajského národa.

Vlajka pozostáva z troch farieb – z kríža žltej farby, dvoch zelených a dvoch čiernych trojuholníkov. Žltá farba symbolizuje Slnko, Zelená farba krajinu a Čierna farba Jamajský národ.

 JAMAJSKÝ ERB

Originál Jamajského erbu vytvoril William Sanderoft, arcibiskup z Canterbury, v roku 1957, podľa vzoru staroanglikánskeho erbu z roku 1661. Erb znázorňuje pár Arawackých Indiánov, pôvodných obyvateľov ostrova - muža a ženu, stojacich po boku znaku s červeným krížom a piatimi ananásmi. Na vrchu erbu je Jamajský krokodíl, vynímajúci sa na Kráľovskej korune Britskej monarchie, na spodku stuha s mottom „Out of Many, One People“ (pôvodne bývalo v erbe motto v Latinčine „Indus Uterque Serviet Uni“ - )

jamajské národné jedlo ackee

 NÁRODNÉ OVOCIE – ACKEE /Blighia sapida/

Ackee priniesli na Jamajku otroci zo Západnej Afriky a dnes je Jamajka jedinou krajinou v celej Amerike, kde sa toto netradičné ovocie pestuje. Ackee /ktorého názov pochádza z jazyka Twi v Ghane, kde sa pôvodne nazývalo Ankye/ je v surovom stave prudko toxické, preto sa musí variť – potom vyzerá a aj chutí ako naša praženica. Jamajčania povýšili Ackee na národné jedlo a tradične ho jedávajú najmä na raňajky miešané s dvoma druhmi rýb /tzv. Ackee and Saltfish, a Ackee and Codfish/

národný strom Blue mahoe

 NÁRODNÝ STROM – THE BLUE MAHOE /Hibiscus elatus/

Tento nádherný strom má pôvod na Jamajke /nebol privezený/ a rastie rapídne rýchlo, pričom dosiahne výšku 20-25 metrov. Názov „mahoe“ mu dali Indiáni kmeňa Karibov, „blue“ /modrý/ pre jeho modrozelené prúžky na lesklom kmeni. Strom je atraktívny najmä v čase kvitnutia, keď je obsypaný žltočervenými kvetmi. Blue Mahoe rastie jedine na Jamajke a na susednej Kube.

jamajský kvet lignum vitae

NÁRODNÝ KVET - LIGNUM VITAE /Guiacum officinale/

Názov tohto kvetu pochádza z latinčiny a v preklade znamená „drevo života“- nakoľko je často používaný na medicínske účely. Nízky ker rastie najmä v suchých oblastiach severného a južného pobrežia. Vytvárajú sa na ňom prekrásne fialové kvietky a oranžovožlté ovocie /nie je jedlé/. Drevo z kmeňa sa využíva v nábytkárskom priemysle, a umelci z neho strúhajú drevorezby.

jamajský kolibrík

 NÁRODNÝ VTÁK – KOLIBRÍK /Trochilus polytmus/

Kolibrík s rozdvojeným lastovičím chvostom má na ostrove svoje prominentné miesto – napriek tomu, že je jedným z 320 druhov kolibríkov, pretože tento druh žije jedine na Jamajke. V minulosti ho nazývali aj „Doktor Kolibrík“, pretože jeho čierny rozštiepený chvost ako aj čierna „čiapočka“ v ľuďoch evokovala lekárov – v dávnej minulosti nosievali čierny frak a čierny cylinder.