Vyhľadávanie

Kontakt

ANITA BALEJÍKOVÁ

nitakimuri@azet.sk

JAMAJKA - KÚPTE SI DOMČEK PRI MORI

text a foto: ANITA BALEJÍKOVÁ
 
autorské práva VYHRADENÉ!
 
 
 

Hrozba vojenských konfliktov, dlhodobá ekonomická kríza, prudké výkyvy počasia... A čo tak odsťahovať sa z Európy trebárs do Karibiku?

 

Stále pribúda našincov, ktorí deň čo deň zvádzajú ťažký boj o prežitie, len aby mali strechu nad hlavou a mali čím nakŕmiť svoje deti. Po zavedení Euromeny závratne stúpli ceny tovarov a služieb a mnohí tí, čo sa kedysi radili k strednej vrstve, dnes klesajú na úroveň chudoby. Vysoká miera nezamestnanosti, málo pracovných príležitostí, či biedne platy sa podpísali pod všeobecnú skepsu Slovákov. Že niet úniku ani nádeje na lepšiu budúcnosť tak pre vás, ako ani pre vaše deti? Ak bývate s rodinou v dvojizbovom byte v Petržalke, alebo v malom starom dome po rodičoch kdesi na dedine, popremýšľajte nad možnosťou, že za cenu svojho príbytku by ste mohli získať vynikajúcu investíciu v podobe trojizbovej vilky s bazénom kdesi pod Karibským slnkom...

KTORÝ OSTROV SI VYBRAŤ ?

V prospech investície do nehnuteľnosti hovorí krásna príroda, celoročne letné počasie, nízke životné náklady, i určitá prestíž. To viete, keď vám niekto povie „mám dom v Karibiku“, znie to úplne inak ako „mám dom v Ivanke pri Dunaji“. Pod mínusové body sa podpisuje dlhý let, októbrové hurikány, či možné zdravotné komplikácie, ktoré ako cudzinec budete musieť riešiť v tamojších nemocniciach mastnými poplatkami v hotovosti. Rozhodovanie nie je ľahké, no pokiaľ využijete nehnuteľnosť aspoň 6 mesiacov v roku a zvyšných 6 mesiacov ju budete prenajímať, kúpu vám môžem len odporúčať! Navyše, ak hľadáte život v „daňovom raji“, potom Kajmanské ostrovy, Britské panenské ostrovy a Bahamy budú pre vás ako stvorené! Pravda, ostrovov v Karibiku je ako maku, každý je iný, každý má svoje plusy, i mínusy. Prv než sa pre tú ktorú krajinu rozhodnete, mali by ste ju navštíviť viackrát, aby ste vedeli, do čoho idete. Konieckoncov, váš život v Karibiku nebude len o pobyte v krásnej prírode, ale budete musieť vychádzať i s miestnou komunitou. A vedieť sa do nej včleniť, to nie je len tak. Rozhodne si však vyberte ostrov, kde sa dohovoríte, či už po anglicky, francúzsky, alebo španielsky. Pravidelné ratingy hovoria, že najrýchlejšia návratnosť investícií je na ostrove Aruba (7,32% ročne), na Bahamách (8,16% ročne), na Kajmanských ostrovoch (7,25% ročne), na Jamajke (9,75% ročne) a v Portoriku (7,40 % ročne). Rating je založený na viacerých faktoroch – do úvahy berie priemerný výnos z prenájmu, spotrebnú daň a dostupnosť nehnuteľnosti.

jamajka dovolenka počasie zájazd

DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA VEDIE

Dominikánska republika je politicky a ekonomicky najstabilnejšou krajinou v tomto regióne. Investícia do nehnuteľností je tu teda dlhodobo bezpečná. Každý rok ju navštívia 3 milióny turistov najmä z USA, čo ju deklaruje na jednu z hlavných turistických zlatých baní Karibiku. Má celoročnú turistickú sezónu a vďaka konštantnému teplu i nízke životné náklady, čo v praxi znamená, že ušetríte na kúrení i teplom oblečení, ktoré tu jednoducho nepotrebujete. Tunajšie úchvatné pláže pritiahli nielen množstvo bohatých investorov z celého sveta, ktorí tu vo veľkom budujú luxusné hotelové rezorty a golfové ihriská, ale i jednotlivcov, najmä Nemcov, ktorí pokúpili toľko nehnuteľností, že túto krajinu mnohí prezývajú DDR – Deutsche Dominikanische Republik – Nemecká Dominikánska Republika. Pre cudzincov neplatia žiadne obmedzenia od roku 1998 a môžu tu nakupovať čo len chcú, pričom nezáleží na tom, či ste právnická, alebo len fyzická osoba.

Mnohé regióny ešte len čakajú na svoj boom novej rezidenčnej výstavby a tak sú všetky nehnuteľnosti zárukou výrazne zhodnotenej investície. Plus, ak investujete do rozvíjajúcej sa oblasti, môžete byť oslobodení od vybraných daní a poplatkov.

AKO NA TO...

Najjednoduchšie a najistejšie je obrátiť sa na realitnú kanceláriu. Zistíte, že ponuka je veľmi pestrá – od pozemkov, cez jednoduché domčeky, apartmány, honosné vily až po luxusné plážové hotely. „Najväčší záujem je o domy od 100 do 300 000 USD“. hovorí Dawn Shimm, realitná maklérka z realitnej kancelárie Coldwell Banker na Jamajke. „Ceny začínajú už od 30 000 USD za apartmán o veľkosti 50 metrov štvorcových, v cenovej hladine 100 000 je už výber široký, veľké apartmány s terasou a výhľadom na more.“ V ponuke nachádzam aj dom o rozlohe 140 štvorcových metrov so záhradou 1300 štvorcov a bazénom, 300 metrov od pláže a v blízkosti golfového ihriska. Cena 265 000 USD je veľmi slušná! „Áno, máme naň už rezerváciu, dlho sa v našej ponuke neohrial, zaujíma sa oň klient z Kanady, zložil už i požadovanú zálohu 10% z predajnej ceny.“ dodáva s úsmevom maklérka. Pri podpise kúpnopredajnej zmluvy platí kupujúci kolkovú daň, registračný poplatok, daň z prevodu a províziu realitke. Všetky tieto transakčné náklady sa pohybujú od 15% do 21% z kúpnej ceny nehnuteľnosti a zápis nového vlastníka do katastra nehnuteľností trvá do 42 dní. Treba dodať, že v Karibiku existuje možnosť vziať si hypotekárny uver od  miestnych bánk pri úrokovej sadzbe 18%. Z tohto dôvodu sa predávajúci nebránia platbe za nehnuteľnosť v splátkach. Obvykle vám pri podpise kúpnej zmluvy ponúknu i „property management“, teda zmluvu na prenájom vašej nehnuteľnosti, pokiaľ ju neplánujete užívať celoročne. Návratnosť sa pohybuje od 7 do 25% za rok, príjmy z prenájmu sa zdaňujú sadzbou 20%, ročná daň z nehnuteľnosti činí 0.25%, iné poplatky neplatíte.

NEDOSTATKOVÝ  TOVAR

Snom azda každého človeka je vlastniť „domček pri mori“. Ak kúpite 2500 metrov štvorcových Karibskej pláže za cenu 150 000 USD, možno hovoriť o výhodnej kúpe! Pretože za sumu 60 USD/m2 na Slovensku nekúpite ani len stavebný pozemok na dedine. Táto investícia sa vám teda bude významne zhodnocovať z jediného prostého dôvodu – pozemkov pri mori na krásnej Karibskej pláži pod palmami je čoraz menej a už dnes patria medzi výnimočný a často až nedostatkový tovar. A čoho je málo, o to viac je to vzácnejšie. „Vidíš môj dom?“ ukazuje mi Roger, rodák z Barbadosu, svoju drevenú búdu pod palmami. „Staval ho ešte môj dedo. Celý život za mnou chodia bieli milionári a ponúkajú mi za pozemok, na ktorom stojí, závratné dva milióny dolárov! Ale majú smolu, je to dedičstvo, ktoré nepredám.“ Je pravda, že táto stavba nemá cenu ani ako vlečka hnoja a bosý Roger na prvý pohľad vyzerá ako chudobný domorodec, pravda je však taká, že v skutočnosti je vďaka tomuto dedičstvu po predkoch ozajstným boháčom! Aj keď sa vo vnútrozemí stavajú domy tak rýchlo ako len betón dokáže schnúť, máloktorému cudzincovi sa pošťastí „mať domček pri mori“. Práve preto, že väčšina pláží je súkromným vlastníctvom „chudobných“ domorodcov, ktorí sa svojej pôdy nemienia vzdať. V časoch kolonizácie totiž bieli preferovali úrodnú pôdu vo vnútrozemí a chudobe ostali vtedy bezcenné, neúrodné pásy piesku na pobreží. No dnes má tento piesok cenu zlata.

ŽENY,  INVESTUJTE  DO  CITOV !

Nezadané ženy majú šancu na skvelý život v Karibiku omnoho jednoduchšiu už len z toho dôvodu, že belošky sú v očiach tmavých domorodcov stále v kurze a veľmi radi im dávajú ponuky na sobáš. Domorodému mužovi sobáš s cudzinkou otvára brány do sveta, ktoré mnohým ostávajú zatvorené len preto, že získať víza je rovnako náročné ako výstup na Mt. Everest. Ak je dáma dostatočne bystrá, vyberie si takého muža, ktorý už nejakú tú nehnuteľnosť má – a v tomto prípade býva úplne nepodstatné, či disponuje malou chatrčou pri mori, nedostavaným domom vo vnútrozemí, alebo neveľkým apartmánom v hlavnom meste. Podstatné je, že sobášom žena automaticky získava nárok na polovicu tejto nehnuteľnosti, čo hrá v jej prospech v prípade rozvodu. A mnohé to veľmi dobre vedia. Pokiaľ však vzťah nie je založený len na vzájomnej výpomoci, ale miesto má v ňom i obojstranná láska, takej žene možno len závidieť súhru všetkých šťastných okolností. Kým na Slovensku by sa so svojou rodinou možno tiesnila v malom byte a celý život obskakovala pohodlného chlapa, v Karibiku sú muži naučení nielen starať sa o rodinu, ale i variť, prať, žehliť a upratovať. A do takého chlapa sa city investovať predsa oplatí! Obzvlášť, keď vám ponúka miesto po svojom boku vo svojom plážovom dome...

Z ČOHO ŽIŤ ?

Američania, Kanaďania, ale už i Európania tu našli svoje druhé domovy, mnohí sem prichádzajú v dôchodcovskom veku užiť si jeseň svojho života. Kladiete si otázku, z čoho tu žiť? Obvykle z prenájmu. Ťažiť z turistického ruchu. Je len na vás, ako sa rozhodnete; či budete v Karibiku tráviť vo svojom dome alebo apartmáne len istú časť roka a budete ho prenajímať zakaždým, kým budete na Slovensku. Alebo iná varianta – ak je váš nový Karibský príbytok dostatočne priestranný, môžete v ňom vyčleniť pre turistov jednu-dve izby a prenajímať ich nonstop. Z niečoho žiť však musíte. Ak sa vám myšlienka prenájmu vlastného obydlia nepozdáva, musíte si uvedomiť, že pracovných príležitostí je na týchto ostrovoch ako šafranu a miera nezamestnanosti je oveľa vyššia než u nás. Sociálna pomoc od štátu tu neexistuje, žiadne sociálne dávky, žiadna podpora v nezamestnanosti, štát nepodporí tých, čo pracovať nechcú, no na druhej strane, podporuje a všemožne pomáha tým, ktorí pracovať chcú. Ste šikovný rybár? Nemusíte si zakladať žiadnu živnosť. Nikto vám nebráni, aby ste denne v mori nalovili toľko rýb, koľko len vládzete – a rovnako nikto nehľadí na to, koľko ich predáte hotelom a koľko na tom zarobíte. Na krk vám nedýchajú žiadni inšpektori, žiadni daňováci. Pestujete vo svojej záhrade banány, či papáju? Nech sa páči, postavte si každý deň stolík ku ceste a predávajte ich! Veľa na tom síce nezarobíte, ale na živobytie to stačí. Skrátka, ak nerobíte biznis vo veľkom, nepotrebujete žiadne papiere, ani povolenia – a to je veľká výhoda! Napokon, do Karibiku ste neprišli drieť ako kôň, ale vychutnávať si pohodu tohto skvelého života!

Každý dnes premýšľa, kam investovať svoje peniaze, len aby boli čo najlepšie zúročené. Akcie, podielové fondy, dlhopisy, zlato, ropa či iné komodity, to všetko je v dnešnej dobe viac či menej rizikové. Navyše, kupujete len fiktívnu hodnotu, ktorá je nehmotná, ani vám nie je k úžitku (okrem potencionálneho finančného zhodnotenia). Stále na vás dorážajú pochybnosti či strach, že sa jedného rána prebudíte a zistíte, že to, do čoho ste investovali, postihla krutá inflácia a má zrazu polovičnú či ešte menšiu hodnotu. To však neplatí o investíciách do nehnuteľností. Je to kus pôdy, či domu, ktorý si môžete fyzicky „ohmatať“. A história dokazuje na cenách výnimočných nehnuteľností, že investícia do pozemku, domu alebo apartmánu priamo pri mori bude z hľadiska zhodnotenia investície vždy tou najlepšou voľbou. Popremýšľajte. Lebo na lepší život nikdy nie je neskoro...