Vyhľadávanie

Kontakt

ANITA BALEJÍKOVÁ

nitakimuri@azet.sk

BOSORKA TROMFLA MARLEYHO

text a foto: ANITA BALEJÍKOVÁ
 
autorské práva VYHRADENÉ!
 
atrakcie na Jamajke
 

Len pár kilometrov za Montegom Bay stojí najnavštevovanejší jamajský dom hneď po Marleyovom múzeu – strašidelný dom Rose Hall Great House.

Časy sa menia – aj na Jamajke, kde čas vraj nehrá žiadnu rolu... Väčšina turistických letovísk leží na západnej a severozápadnej strane ostrova a mestá Negril, Montego Bay a Ocho Rios patria k trom najvyhľadávanejším jamajským destináciám, ktoré dovolenkárom ponúkajú všetok luxus, potrebný k spokojnosti. Dokonalý servis, biele pláže udržiavané v najväčšej čistote, zábavu všetkého druhu – a pre tých, ktorých srdce piští po poznaní, i fakultatívne výlety po ostrove. Ešte nedávno stál dom priekopníka reggae hudby Boba Marleyho na vrchole rebríčka najnavštevovanejších atrakcií Jamajky. Bohužiaľ, dnes si už len málokto dá námahu trmácať sa tri hodiny v autobuse, len aby mohol prekročiť brány domu na 56 Hope Road v hlavnom meste Kingston, kde kedysi žil a tvoril slávny Bob - legenda, ktorá nebude nikdy poškvrnená. Dnes je z domu múzeum a len pár rokov dozadu ho obliehali davy zvedavcov zo všetkých kútov ostrova, v snahe spoznať Marleyho život a porozumieť Marleyho buričskému umeniu, v ktorom sa miešal nepokoj s hľadaním šťastia, nádej so zúfalstvom, smiech s bledou tvárou smrti... Jeho večnú vzburu, ktorá sa nedožila mieru...


PUTOVANIE ZA LEGENDOU

Máme beznádejne vypredané!“ povedali by vám hoteloví organizátori výletov k Marleyho múzeu ešte prednedávnom. Dnes je realita iná... „Pre nedostatok záujmu sme museli túto atrakciu zo zoznamu fakultatívnych výletov vyškrtnúť...“ s nevôľou mi oznamuje pán Roger Thompson, ktorý má pod palcom sieť najväčších hotelov v Negrile. Sadám teda do prvého taxíka a vyrážam do Kingstonu, na vlastné oči zistiť, aká je pravda. Prejsť ostrov z jedného konca na druhý, z Negrilu do Kingstonu, vám bez prestávky bude trvať zhruba toľko, čo cesta z Bratislavy do Žiliny, ale vidieť túto unikátnu krajinu hoci len z okna idúceho auta či autobusu je omnoho väčší zážitok, než len civieť na pláži. Každé mesto a každá dedinka, ktorou prechádzate, má svoje zvláštne neodolateľné čaro! Architektúra, atmosféra, mentalita ľudí – to všetko sa mení každých s každým pribúdajúcim kilometrom, pričom sa cítite ako bádateľ – už len kvôli tomu sa oplatí merať k Marleyho múzeu toľkú cestu. Tu rušné, hektické veľkomesto s modernými budovami a odmeranými ľuďmi, o kúsok ďalej pokojná, priam až ospalá rybárska dedinka s priateľskými obyvateľmi, a hneď za ňou rozkošné mestečko, plné úchvatných stavieb v koloniálnom štýle! A Kingston? S takmer miliónom obyvateľov, tretinou celkovej jamajskej populácie, je najväčšou anglicky hovoriacou metropolou južne od Miami. Charizmatický, kozmopolitný... Turisti, ktorí sa z tohto mesta vrátili, tvrdia, že aj „príšerný!“ Každopádne, stúpajúca kriminalita spoľahlivo uberá Kingstonu na magickej príťažlivosti – napriek tomu je úplne iný než ostatné jamajské mestá! Pretože „má dušu“.

Bob Marley múzeum
MARLEYHO MÚZEUM ZÍVA PRÁZDNOTOU

A dušu má aj Marleyho múzeum, ktoré sa nachádza v susedstve rezidencie guvernéra Jamajky. Nad vstupnou bránou z červených tehál povieva graciózna etiópska vlajka a dvoru dominuje množstvo veľkoplošných spevákových fotografií, namaľovaných na múroch. Vo dvore, na svojom pôvodnom mieste, dodnes stojí Marleyho starý džíp – staručká kraksňa, čo nemá cenu ani ako vlečka hnoja (ale to viete, Marleyho rodina je schopná speňažiť všetko!), i samotný dom s košatým stromom v popredí, pod ktorým zvykol Bob fajčiť trávu a skladať svoje notoricky známe songy. A, samozrejme, nesmie chýbať i jeho socha v nadživotnej veľkosti, s neodmysliteľnou gitarou v Bobovom náručí. Sprievodca vás pohotovo upozorní na množstvo dier v zadnej stene domu - sú to stopy po streľbe z roku 1976, kedy sa sem počas noci dostali politikmi najatí atentátnici, v snahe zlikvidovať Boba Marleya. Našťastie, zámer im nevyšiel. Hodinu trvajúca exkurzia, o ktorú dnes už len máloktorý turista javí záujem, po dome je zárukou fascinujúceho pohľadu do Marleyovho života, hoci fotografovať je prísne zakázané. V izbe na poschodí, ktorej steny sú oblepené výstrižkami z novín, mi do očí udrie Marleyho citát: „Marihuana na raňajky je zdravšia než kornfleksy!“ a v kuchyni nachádzam starý mixér, na ktorom si svojho času spevák pripravoval koktejly s prímesou konope. Ba aj jeho strohá, jednoducho zariadená spálňa je ponechaná v pôvodnom stave - pri posteli dodnes leží jedna z Malreyho najobľúbenejších gitár. Treba uznať, že žil veľmi skromne, a to aj v časoch závratného úspechu, ktorý mu priniesol milióny dolárov. Nahrávacie štúdio na prízemí domu bolo prerobené na výstavnú miestnosť a zároveň kino, kde sa vaša exkurzia ukončí premietnutím fascinujúceho, mimoriadne dojímavého filmu, zachytávajúceho posledné dni Marleyovho života.

STRAŠIDELNÝ DOM MÁ 130 TISÍC NÁVŠTEVNÍKOV ROČNE!

Montego Bay je druhým najväčším jamajským mestom a na rozdiel od neslávneho Kingstonu leží na opačnom konci ostrova, v severozápadnom cípe. Inak povedané, v epicentre masového turizmu. Z neho profituje i Ružový dom, vzdialený len 18 kilometrov od samotného Montega. Že ste ešte nepočuli o žiadnom Ružovom dome? Tak potom vedzte, že práve s ním sa spája najslávnejšia jamajská legenda všetkých čias! Bosorka Annie May Palmerová je v očiach Jamajčanov to, čo pre nás Báthoryčka; legenda o nej sa „dedí“ z generácie na generáciu a naháňa ľuďom strach. Dom, v ktorom žila a „úradovala“ sa v súčasnosti teší obrovskému záujmu a kvôli turistom správcovia domu boli dokonca nútení predĺžiť návštevné hodiny! „Chodí sem okolo 130 tisíc návštevníkov ročne!“ pochvaľuje si turistická sprievodkyňa Melanie, ktorá v dome pracuje už 6 rokov. „Kedysi sem nechodil nikto,“ vysvetľuje mi, „no za posledné roky si turisti uvedomili, že kým Marleyho múzeum je poriadne ďaleko, sem sa dostanú veľmi rýchlo.“ Vlastne áno! Najmä ak dovolenkujete v Montegu, potom vám stačí nasadnúť do miestneho minibusu, idúceho do Falmouthu – potom už len sledujete kolorit krajiny, podľa ktorého spoľahlivo usúdite, kedy treba vystúpiť. Najprv prejdete okázalou, priam výstavnou štvrťou Ironshore, plnou luxusných obrovských víl miestnych celebrít a narkobarónov, vzápätí okolitá scenéria pozostáva zo zelených plání golfových ihrísk a keď ich miniete, je najvyšší čas vystúpiť!

DUCH VÚDÚ ČARODEJNICE PRIŤAHUJE ZVEDAVCOV

Pred očami sa vám zjaví upravený park, uprostred ktorého tróni najslávnejší Jamajský dom – Rose Hall Great House. V podstate je to obyčajná trojposchodová stavba, taká tradičná staroanglická usadlosť, akých je v Británii neúrekom. Nábytok z mahagónu, na posteliach hodváb a brokát ako za čias Ľudovíta šestnásteho... Ružový dom si v roku 1770 dal postaviť bohatý plantážnik John Palmer spolu so svojou manželkou Rose, po ktorej je dom pomenovaný. Svojho času dom hostil najvplyvnejších hostí s modrou krvou, slávu mu však priniesla až legenda o sériovej vrahyni Annie May Patterssonovej – bielej čarodejnici, ktorú si do domu ako svoju manželku priviedol synovec Johna Palmera (takisto John Palmer). „Hoci neexistuje žiadny obraz s jej podobizňou, povrávalo sa, že to bola veľká krásavica!“ pokývala uznanlivo hlavou sprievodkyňa. Hoci bola Annie napoly Írka a napoly Britka, hovorí sa, že vyrastala na Haiti, kde ju zaučili do tajov voodoo... Uplynulo zopár rokov a ona sa čiernej mágii a bosoráctvu začala venovať naplno. Svojho manžela Johna otrávila, druhého manžela prebodla a tretieho zaškrtila... Jej posledný – štvrtý manžel, v poslednej chvíli od nej stihol ujsť a tak Annie zostala žiť v dome sama, iba s niekoľkými černošskými otrokmi... Urobila si z nich milencov a to sa jej vypomstilo – jedného dňa ju zaškrtili v jej vlastnej posteli! Počas vianočnej rebélie v roku 1831 otroci dom podpálili a niekoľko storočí tu stáli len jeho ruiny. V roku 1966 ho „objavil“ guvernér štátu Delaware John Rollins, ktorý ho okamžite kúpil a investoval do jeho rekonštrukcie neuveriteľných dvaapolmilióna dolárov! Na prízemí si v obchodíku so suvenírmi môžete kúpiť dokonca i „parfum bielej čarodejnice“ a mnoho ďalších špecialitiek Ružového domu. Mnohí sa však radšej ulakomia na kamene a skalky z hrobu Annie May, ktoré považujú za najoriginálnejší suvenír. Do domu každý týždeň nosia poštári zásielky z celého sveta – sú od turistov, ktorí vo svojich listoch píšu, že kameň z hrobu, ktorý si doniesli domov, im privodil mnoho tragédií a preto sa ho radšej vzdávajú a posielajú ho naspäť, tam, kam patrí.

AKÁ JE PRAVDA ???

„Ťažko povedať, či je táto legenda založená na pravde...“ zapochybovala na moment sprievodkyňa Melanie. „No Jamajčania jej veria a mnohí sa už dokonca pokúšali skontaktovať s duchom Annie May. Spomínam si na jednu seansu, bolo to v piatok trinásteho októbra. Bolo tam množstvo zvedavcov, ja medzi nimi, keď istý šaman, médium, vyvolával ducha slečny Pattersonovej. Upadol do tranzu a my sme boli svedkami toho, ako ho Annin duch viedol za ruku k najbližšiemu stromu, kde sa z ničoho nič zjavila rituálna voodoo-bábika!“ zdúpnie Melanie s hrôzou v očiach. Nuž, ktovie... Možno že naháňať strach turistom a snažiť sa ich sem prilákať čo najviac má v náplni práce... Možno že ide len o vzbudenie zvedavosti, ktorú už najväčší konkurent - Marleyho dom - nevzbudzuje... Veď podľa historika Johna Costella, vydavateľa novín Falmouth Post, bol John Palmer nie prvým, ale až posledným, štvrtým manželom Annie May a žili spolu šťastne celých 23 rokov... Annie zomrela ako 72-ročná, pokojne, v spánku, v roku 1846, po dlhoročnom milujúcom manželstve... ;-)