Vyhľadávanie

Kontakt

JAMAICANITA
KINGSTON Jamaica W.I.

info@jamajkanita.sk

AKO SA JAMAJKA ZMENILA OD ROKU 2000 ?

JAMAJKA V ROKU 2000

Jamajka Jamajkanita

"NITA, AKO SI SA TY VLASTNE K TEJ JAMAJKE DOSTALA ?"

opýtala sa ma raz pri kávičke moja kamoška Lucka. Poznáme sa už dlhšie, vie, že posielam našincov na Jamajku, i to, že poznám tento ostrov lepšie než samotní domorodci, ale o mojich začiatkoch dodnes ani netušila. Tak som si zaspomínala na moje neľahké začiatky spolu s  ňou :-) 

Jamajka Nita Kimuri sprievodca

Bola som 15-ročná žaba, keď som si prvýkrát doniesla domov z cestovky pestrofarebný katalóg zájazdov. Vtedy ešte nebol internet a možností popozerať si obrázky exotických krajín veľa nebolo. Zrazu som mala doma katalóg KARIBIK a na stranách 70-71 našla moja duša svoj skutočný domov! JAMAJKA! Od tohto okamihu som si začala v snoch predstavovať maličký ostrovček uprostred tyrkysového Karibiku... Široké pobrežie s bielym pieskom a palmami, horiace nebesá pri západe slnka, či vrcholky hôr ponorené do večného oparu... Veľké ihrisko plné zábavy, kde môžem byť sama sebou, spontánna a bezprostredná, kde budem šťastná aj keď si "rozbijem kolená"... Navyše, Jamajka sa mi zdala byť nebezpečná - a mňa odjakživa vzrušuje všetko nebezpečné. Lebo ako sa hovorí DOBRODRUŽSTVO, KTORÉ NIE JE ASPOŇ TROCHU NEBEZPEČNÉ, NIE JE ŽIADNE DOBRODRUŽSTVO. Moje srdce zdivelo vášňou k Jamajke. No mala som len 15 a v peňaženke 20 korún... K Vianociam som uprosila rodičov, aby mi kúpili pod stromček veľký ruksak za 3000 korún. Nechápali. "Načo ti len bude, keď nemáš za čo cestovať?!?" Ale kúpili mi ho! :-) A ja som sa už v duchu videla, ako s ním brázdim Jamajku... 

Jamajka dovolenka v Karibiku

Som spisovateľka. A vždy som ňou bola, hoci sa o mne ako o spisovateľke hovorilo málokedy (zato za moje cestopisné reportáže v časopisoch ma teraz hodnotia ako najkvalitnejšiu autorku) - napriek tomu, že mojich 5 kníh, ktoré som doteraz napísala a publikovala, neboli žiadne rýchlokvasené prepadáky a získali si srdcia čitateľov. Áno, spisovateľka! To je moja najvýstižnejšia charakteristika. Pretože všetko, čo sa mi v živote stalo, som odjakživa dávala na papier. Fascinuje ma milión vecí a chcem ich zachytiť, aby som na nič nezabudla. 

Na Jamajke dnes existujú 2 svety - svet turistov, zatvorený do luxusných rezortov, a svet ostatných obyvateľov ostrova, ktorí žijú za hranicami tohto luxusného pseudosveta. Ja som chcela spoznať ten druhý. Málokto napísal, ako to chodí v bežnej Jamajskej domácnosti, čo ľudí teší a čo sužuje. Veľmi dobre som si uvedomovala, že je to riskantné - ale žijem v duchu hesla KTO VEĽA RISKUJE, VEĽA ZÍSKAVA (moje vlastné heslo ;-) ). 

 

Prvé stretnutie s Jamajkou bolo pre mňa ako rande s niekým skutočne výnimočným!  S niekým, kto Vás očarí svojou romantikou a ohúri svojim Božským zjavom! Jamajka Vás nenechá ľahostajným - ja som sa do tohto divokého ostrova zamilovala na prvý pohľad! A keď som z ostrova odlietala domov, v lietadle som plakala a moje srdce krvácalo... A hoci som Jamajku odvtedy navštívila už stokrát - ten pocit je vždy rovnaký, plačem za Jamajkou zakaždým, keď ju musím nakrátko opustiť. Pretože JAMAJKA JE MôJ DOMOV!

Moja prvá kniha o Jamajke "Jamajka ostrov anjelov" sa náhodou dostala do rúk filmárke Janke, ktorá natáčala sériu cestopisov pre TV NOVA. Zavolala mi, či by som ju mohla sprevádzať. Výsledkom našej cesty je vydarený TV dokument "Když promluví reggae" a honorár, ktorý sa mi zapáčil natoľko, že som si zaumienila popracovať na sebe. Po mesiacoch vytrvalého štúdia som obdržala INTERNATIONAL TOUR GUIDE LICENSE a certifikát tour guida! :-) TAK! A môžem sprevádzať! Oslovila som istú Slovenskú CK - nebudem Vám klamať, môj prvý zájazd skončil fiaskom. Vtedy som pochopila, že je sakra rozdiel sprevádzať len 2-3-4 ľudí alebo masovo, 15-20 člennú tlupu. Povedala som si, že menej je niekedy viac a zamerala sa na miniskupinky. O to viac som sa mojim turistom dokázala venovať a rozvíjať si sprievodcovskú prax a skúsenosti.

Jamajka dovolenka v Karibiku

Dobrý chýr o Slovenke, čo pozná Jamajku ako vlastnú dlaň, sa rýchlo rozchýril, turistov začalo rapídne pribúdať a musela som si nájsť pomocníkov. Nie každý (lepšie povedané: máloktorý!) Jamajčan sa charakterovo, typovo a povahovo hodí na prácu sprievodcu, takže nájsť tých ideálnych, pod ktorých krídlami sa budete cítiť fajn a v bezpečí, nebolo jednoduché! Niektorí sklamali (začali turistov ošklbávať o peniaze, klamať a zavádzať), takže s tými som sa veľmi rýchlo rozlúčila a ponechala si len tých najspoľahlivejších. Profesionálov, ktorí si prácu Tour local guida vážia. Sú to chlapci z chudobného ghetta, ktorí sa svojou ambicióznosťou a šikovnosťou vyšvihli na lepšiu životnú úroveň. Dnes sú to už ostrieľaní tour guidi, s ktorými ste podľa Vašich ohlasov maximálne spokojní, lebo jednak s nimi veľa vidíte, veľa zažijete, veľa ušetríte plus máte s nimi kopec zábavy! :-) Viac o nich v rubrike O NÁS. A ja Vás zatiaľ všetkých - turistov, tour guidov, majiteľov hotelov a atrakciíí - dirigujem pekne na diaľku :-)

Jamajka dovolenka v Karibiku 

Jamajka Nita Kimuri

Myslím, že som mala veľké šťastie, lebo kým iní svoje sny len snívajú, ja svoje sny žijem v realite. Sú ľudia, ktorí chcú všetko možné, aby sa dokázali tešiť zo života. No ja som dostala len holý život, ktorý ma naučil tešiť sa zo všetkého možného. Lebo BOHATÝ JE TEN, KTO K ŠŤASTIU POTREBUJE NAJMENEJ. Áno, mám všetko o čom som kedy snívala. Za tie roky strávené na cestách (Karibik a Latinská Amerika) sa mi prihodilo toľko, čo ľudia nezažijú ani za 3 životy, preto chválim časy, keď som mohla cestovať mnohými krajinami a učiť sa mnohým múdrostiam. Pravda, veľakrát sa mi stalo, že som vystierala ruku za šťastím a osud mi do nej vložil škorpióna... Očakávala som od života vždy len chliebb, no často som dostala skalu, na ktorej som si vylámala zuby.. No brala som všetko, čo mi život ponúkol. Ak prežijete takéto skúšky, budete múdrejší, mocnejší, odolnejší. Som spokojná a silná. Nie som slaboch, nikdy som nebola padavka a vždy som bojovala. S vervou a odhodlaním zvíťaziť! 

Keby som sa mala dožiť hoci aj sto rokov, nikdy nezabudnem na tento čarokrásny ostrov, pretože ho milujem celým svojim životom. Či sa prebúdzam, alebo usínam, stále cítim jeho more rozpálené slnkom, jeho sviežu náruč zelene... Ešte stále počujem všetky slová, ktoré odzneli a vidím všetko, čo sa tu kedy udialo. Na nič som nezabudla. Na nič nechcem zabudnúť. Pretože v spomienkach prežívam všetko odznova! I keď ma už Jamajka nevzrušuje toľko, čo prvé roky, prežívam rovnakú radosť stále znova - keď na Jamajku posielam Vás, mojich turistov a sledujem, ako sa tešíte, ako ju zvedavo objavujete, ako si tento ostrov užívate plnými dúškami. :-) A v tom je zmysel môjho života! 

 

MôJ ŽIVOT PATRÍ VÁM, MOJIM TURISTOM. MôJ ŽIVOT JE HODNOTNÝ LEN AK VÁM DOKÁŽEM POMÁHAŤ PLNIŤ SI VÁŠ SEN O JAMAJKE.

 

Sedím za stolom, pri mojom laptope. Na stene mám pred očami obraz Boba Marleyho, ktorý som si kúpila ako vôbec prvý suvenír z Jamajky. Pod jeho zamyslenou tvárou je jeho výrok: 

KAŽDÝ ČLOVEK MÁ PRÁVO ROZHODOVAŤ O SVOJOM OSUDE...

Jamajka Bob Marley