Vyhľadávanie

Kontakt

ANITA BALEJÍKOVÁ

nitakimuri@azet.sk

low cost jamaica

low cost jamaica

DAVE FORD                                          Z NEW YORKU

na Jamajku chodí už celých 43 rokov a je jediným belochom (ktorého som na Jamajke za celých 18 rokov stretla - a to som ich stretla tisíce!), ktorý pozná Jamajku lepšie než ja sama. Keď prišiel po prvý raz do Negrilu, na celej pláži bolo len 7 svetiel a 2 hotely! Jamajských doktorov, právnikov, aj gangstrov pozná po mene a má na všetkých telefónne čísla. Vie, aká bola Jamajka kedysi, a vie aj to, aká je dnes. Pozná všetky temné ghettá, v ktorých sa pohybujem ja, vie presne, ktoré dni v mesiaci na 90% možno uvidieť západ slnka, koľko stojí lístok na rôzne medzimestské autobusy, ako prejsť cez rozum agresívnym husslerom, či aký je najdôležitejší rozdiel medzi čiernymi a medzi hnedými černochmi. Skrátka a jasne - za 43 rokov nazbieral 2x viac skúseností a zaujímavých informácií o Jamajke než ja za 18 rokov. Dave je frajer od fachu! Expert na Jamajku - a patrí mu môj zaslúžený obdiv a rešpekt! 

low cost jamaica

SME BEZ KONKURENCIE

 
FAKTY HOVORIA ZA VŠETKO...
 
1. Na Jamajke sa pohybujem už od roku 2000 (s krátkymi prestávkami)
 
2. Som držiteľkou International Tour Guide Certificate od roku 2003
 
3. Za sebou mám stovky a stovky túr a takmer 3000 spokojných turistov z celého sveta
 
4. Jamajku poznám lepšie než Jamajčania - povedzte mi akékoľvek mesto, či dedinu a ja Vám ukážem odtiaľ moje fotky a poviem Vám presné miesta, kde sa tam čo nachádza, aj to, ako sa mi tam páčilo/nepáčilo ;-) 
 
5. Som autorkou kníh o Jamajke + množstva cestopisných reportáží (najčítanejšie Slovenské a České týždenníky a mesačníky) + spolupracovala som (ako organizátor a sprievodca) s filmovým štábom na príprave dokumentárneho filmu o Jamajke  (populárna TV NOVA séria Cestománia)
 
6. Kdekoľvek sa na Jamajke pohybujem (bežné štvrte, luxusné štvrte, chudobné ghettá), všade ma ľudia srdečne zdravia a oslovujú menom, pretože ma poznajú :-) 
 
7. Vo Východnej Európe (= ČR, SR, Polsko, Maďarsko) NIET NIKOHO, kto by Jamajku poznal precíznejšie než ANITA BALEJÍKOVÁ
 
 
 
NIEČO O TÝCH, KTORÍ NÁS KOPÍRUJÚ...
 
Kopírovanie kreatívnych nápadov a know-how je vo svete bežné. Dokonca aj medzi mojimi turistami sa našli takí, ktorým takéto kopírovanie nie je cudzie. Radi by sme sa poďakovali tým, ktorí sa rozhodli ísť v našich šľapajách - je to pre nás pocta, že to, čo robíme, robíme skvele a inšpirujúco, keď nás ľudia potrebujú imitovať a inšpirovať sa našimi vlastnými nápadmi. 
 
Držíme palce, nakoľko robiť seriózne a vydarené zájazdy a túry po nebezpečnej a drahej Jamajke si vždy vyžaduje dlhé roky skúseností a praxe v teréne. A naše hodnoty a dlhoročné skúsenosti - tie sa skopírovať nikdy nedajú (pretože ich nosím v hlave ;-) ) Slovami biznismanov: 
 
"Je to ako keď si dedinský obchod v Dolnej Strehovej (či kdekoľvek inde) zaumieni dosiahnuť úroveň Britského reťazca Tesco Store... Vtipné, hoci... MISSION IMPOSSIBLE." 
 
Či je etické kopírovať a kradnúť cudzie know-how, na to nech si každý odpovie sám. Každopádne, vždy si dotyčného človeka vo vlastnom záujme najprv poriadne preklepnite ešte predtým, než naletíte a zveríte sa do jeho rúk (najmä, ak ste neskúsený cestovateľ - skúsení a ostrieľaní cestovatelia vždy vedia odhadnúť, komu veriť a komu nie a nenaletia na sladké sľuby). PÝTAJTE SA! NA VŠETKO! A vždy, vždy, vždy sa rozhodujte na základe spoľahlivosti odpovedí... ABY VAŠA DOVOLENKA NA JAMAJKE BOLA VYDARENÁ A NESKONČILA TRAGÉDIOU.
 
 
 
low cost jamaica