Vyhľadávanie

Kontakt

JAMAJKANITA
KINGSTON Jamaica W.I.

info@jamajkanita.sk

Jamajka Jamajkanita

 

5 osudových momentov Slovenky žijúcej 20 rokov na Jamajke

 

Niekto o Jamajke len sníva celý život, iný si kúpi jednorázovú dovolenku na Jamajke. Slovenka Nita Kimuri, zakladateľ spol. JAMAJKANITA si zaspomínala na osudové momenty, vďaka ktorým sa dostala na Jamajku a ostala celé 2 desaťročia... Preraziť kdekoľvek na svete je pomerne náročné, o chudobných krajinách tretieho sveta to platí dvojnásobne. Slovenke Nite Kimuri sa to podarilo – dnes je jediným expertom na Jamajku na Slovensku a v Čechách, autorkou troch cestopisných kníh o Jamajke a zároveň profesionálnou sprievodkyňou, ktorá vám ukáže Jamajku takú, aká naozaj je.

 

slovenka na jamajke nita kimuri

 

1. Jamajku objavila v katalógu cestovky

Ako sa človek môže zaľúbiť do ďalekej krajiny, kultúra ktorej je nám navyše na míle vzdialená? Ten blažený pocit začal v Nite hlodať vtedy, keď si ako 15-ročná školáčka potrebovala nalepiť do denníka pekné obrázky paliem a západov slnka. „Keďže internet vtedy ešte nebol, zašla som do cestky po katalóg o Karibiku a v ňom som objavila Jamajku. Bolo to také silné, akoby do mňa vrazil asteroid!” smeje sa.

Exotický ostrov sa jej zdal dostatočne divoký a primerane nebezpečný, čo v nej evokovalo čistokrvné dobrodružstvo. 

"No mala som len 15 a v peňaženke 20 korún… Na moje 19. narodeniny mi vyšla moja prvá kniha - román o strastiplnom živote ľudí v černošskom gete. Netuším, odkiaľ moje podvedomie vzalo všetky tie fakty, ale sedeli s realitou, hoci som černochov videla len v časopisoch a o getách sa toho v médiách tiež veľa nerozprávalo. Dodnes si myslím, že práve tam som prežila svoj minulý život,” dodáva. Kniha zarobila slušný balík peňazí, ktoré sa pre ňu stali vstupenkou na Jamajku. Ako 20-ročná v roku 2000 nasadla do lietadla, aby sa mohla úplne sama 2 mesiace túlať krížom-krážom po Jamajke a zbierať o nej materiál pre svoju prvú knihu o Jamajke.

 

Jamajka dovolenka v Karibiku

 

2. Misia: Spisovateľka

"Som spisovateľka. A vždy som ňou bola, hoci sa o mne ako o spisovateľke hovorilo málokedy (zato za moje cestopisné reportáže v časopisoch ma hodnotia ako veľmi kvalitnú autorku). Fascinuje ma milión vecí a chcem ich zachytiť, aby som na nič nezabudla."

Na Jamajke dnes existujú 2 svety - svet turistov, zatvorený do luxusných rezortov, a svet ostatných obyvateľov ostrova, ktorí žijú za hranicami tohto luxusného pseudosveta. Ja som chcela spoznať ten druhý. Málokto napísal, ako to chodí v bežnej Jamajskej domácnosti, čo ľudí teší a čo sužuje. Veľmi dobre som si uvedomovala, že je to riskantné - ale žijem v duchu hesla KTO VEĽA RISKUJE, VEĽA ZÍSKAVA...

 

jamajkanita nita kimuri

 

V roku 2000 sa prvýkrát ocitla v Jamajskom Kingstone, ktorému sa turisti vyhýbajú ako čert krížu. “Nikdy som nebola ani turista, ani dovolenkár; prišla som sem, aby som spoznala Jamajku takú, aká naozaj je. Neturistickú, skutočnú a bez komerčného pozlátka…. O Jamajke v tom čase Slováci a Česi veľa ešte nevedeli a to bol odrazový mostík pre mňa,” spomína Nita. „Ťažko opísať ten pocit. Moja duša sa akoby vrátila domov, tam, kam odjakživa patrila. Ešte aj Jamajčania o mne hovoria, že mám ,čiernu‘ dušu a nik na mňa nehľadí ako na belošku či cudzinku. 

jamajkanita pise knihy o jamajke

 

3. Vďaka knihe o Jamajke sa ozval TV štáb !

"Moja prvá kniha o Jamajke "Jamajka ostrov anjelov" sa náhodou dostala do rúk filmárke Janke, ktorá natáčala sériu cestopisov pre TV NOVA. Zavolala mi, či by som ju mohla sprevádzať." Výsledkom tejto cesty je vydarený TV dokument "Když promluví reggae". Sprevádzanie ľudí po Jamajke sa Nite zapáčilo natoľko, že si zaumienila popracovať na sebe. Doplnila si patričné vzdelanie a dnes je akreditovanou sprievodkyňou s medzinárodnou licenciou. Tá ju oprávňuje sprevádzať turistov po celom svete, organizovať workshopy a školiť nových sprievodcov.

cestomania s tv stabom na jamajke s jamajkanita

 

4. Slovenská sprievodkyňa buduje Jamajskú základňu

Dobrý chýr o Slovenke, čo pozná Jamajku ako vlastnú dlaň, sa rýchlo rozchýril, turistov začalo rapídne pribúdať a musela som si nájsť pomocníkov. Nie je bez zaujímavosti, že si do svojho sprievodcovského tímu vyberá len ľudí z Kingstonu, všetci navyše pochádzajú z ghetta.

„Jamajka sa delí na dve časti: Kingston a zvyšok ostrova. Ľudia z hlavného mesta sú iní než ostatní Jamajčania. Ťažký život v getách ich doviedol k schopnosti rýchleho myslenia."
 
To je pre prácu, ktorú vykonávajú, dokonalá kombinácia. Nepoznajú strach, pretože všetci vyrástli v podmienkach, kde si život so smrťou tyká. Takí ľudia sú všetkými rešpektovaní, pod ich ochrannými krídlami ste všade v bezpečí.Ide o veľmi schopných, inteligentných, prevažne mladých atraktívnych Jamajčanov. Sú nielen ,nadupaní‘ informáciami všetkého druhu, ale aj vtipní a zábavní. Dvaja už vedia aj trošku po slovensky a naši turisti ich milujú.

tourguidi na jamajke od jamajkanita 

 

5. Ocenenie od Jamajského Guvernéra

"Keď som v schránke objavila list od jamajského guvernéra Jeho Excelencie Patricka L. Allena, ktorý na Jamajke reprezentuje britskú kráľovnú Alžbetu, priznávam, s počudovaním som si ho obzerala ako kura teflónovú panvicu… Nemohla som tomu skrátka uveriť! Ja, obyčajný človek zo Slovenska, som bola za zásluhy mojej práce pozvaná do King´s Housu ako čestný hosť! A zrazu som tam bola a prechádzala sa tam spolu s jeho dcérou, akoby sme sa poznali odjakživa! Bola to pre mňa obrovská pocta najmä preto, že do King´s Housu sa človek nedostane len tak; stráži ho čestná stráž a pri vstupe sa musíte preukázať pozvánkou. A keď mi guvernérova dcéra napokon povedala, že “Ty si si, Anita, adoptovala Jamajku a Jamajka si adoptovala teba, náš ostrov by potreboval viac takýchto Anít!”, tie slová ma dojali k slzám!"

jamajkanita na navsteve jamajskeho guvernera

 

"Najkrajší pocit je ten, že úspech sa nedá kúpiť ani skopírovať, ale si ho musite ťažko vydrieť a vybudovať. Začínala som od piky pred 20 rokmi a keď sa obzerám dozadu, vidím za sebou kusisko práce, na ktorú som hrdá. A mám obrovskú radosť, keď vidím šťastné tváre mojich turistov a mojich spokojných tourguidov, ktorí sa každý deň učia niečomu novému, aby rástli a aby sa stali tými najlepšími, akými len môžu byť. Šťastie nie je len o peniazoch - ale o spokojnosti so životom, ktorý si vytvárame len my sami..."

"MôJ ŽIVOT PATRÍ VÁM, NAŠIM TURISTOM. MôJ ŽIVOT JE HODNOTNÝ LEN AK VÁM DOKÁŽEME POMÁHAŤ PLNIŤ SI VÁŠ SEN O JAMAJKE."

NITA KIMURI, CEO Jamajkanita

 

Jamajka Nita Kimuri

JAMAJKA V ROKU 2000