Vyhľadávanie

Kontakt

JAMAJKANITA
KINGSTON Jamaica W.I.

info@jamajkanita.sk

Jamajka doprava jak cestovat po Jamajce

 

Prečo Jamajčania šoférujú ako samovrahovia? Tu sú dôvody, prečo sa neoplatí prenájom auta.

 

Jamajčania jazdia ako samovrahovia - príliš rýchlo, zdanlivo nezodpovedne a neopatrne. Vodičský preukaz tu možno získať už po dovŕšení 16. rokov, ale mnohí celý život jazdia bez neho – policajti dávajú pokuty obvykle len za to, že šofér nemá zapnutý bezpečnostný pás. Mnohí šoféri za volantom fajčia ganju a popíjajú pivo – ale ani to nie je problém – policajtom zvyčajne stačí dať mastný úplatok a v pohode môžete jazdiť ďalej. Korupcia vládne svetu... Hlavne na Jamajke... 

Jamajka dovolenka 2019

Ďalším z dôvodov raketovej rýchlosti je ten, že napríklad taxikári, ktorých je tu ozaj požehnane, pracujú pre svojho bossa, ktorý od nich denne požaduje zisk aspoň tých 2000 JD (cca 20 eur). Ak mu ho neprinesú, o robotu okamžite prídu. Preto sú vodiči nútení jazdiť čo najrýchlejšie, aby tak nabehali čo najviac kilometrov a pozbierali čo najviac ľudí.

Ďalším kameňom úrazu sú vozovky – väčšina z nich je v dezolátnom stave. Cesty sú žalostne úzke a hoci vodiči podchvíľou štrajkujú, vláda do výstavby nových, lepších ciest veľa neinvestuje... 

 

Autobusy - lokály alebo Knutsford Express ?

Lokálne autobusy zvané coasters sú ťažnými koňmi Jamajskej hromadnej dopravy pre medzimestské trasy. Šoféri v snahe zarobiť čo najviac, nemajú problém natlačiť do 20-miestneho minibusu hoci aj 50 pasažierov... Výhodou týchto minibusov je ich nízka cena a fakt, že nejazdia podľa striktného pravidelného cestovného poriadku, ale zastanú vám kedykoľvek a kdekoľvek chcete a potrebujete. 

Jamajka ako cestovať po Jamajke

"Ceny lístkov sedeli podľa vášho itineráru, v tomto ohľade ste nám obrovsky pomohli. Na miestne drahé pomery je doprava fakt lacná a jazda v local buse je fakt zážitok v dobrom! Po vystúpení z local busu sme mali pocit, akoby sme sa druhý krát narodili..!" 

ADAM J. a PATRÍCIA K.

Na Jamajke sú aj komfortné medzimestské busy Knutsford Express (pohodlné sedenie, wifi, wc, klíma), ktoré majú presné časy odchodov a príchodov, ale sú o niečo drahšie.

Jamajka poznávací zájazd

"Cesta busom bola ako cesta v čase... Boli sme jediní ľudia bielej pleti a tak trocha sme si vyskúšali, aké to je byť iní ako väčšina. Celou cestou hrala hudba 70- a 80-tych rokov, vysmiati starí Jamajčania, “veľké” Jamajčanky a ich deti a šofér v kravate a tesilákoch ako zo starého filmu... to bola topka! :) šofér sa usmieval, dával na nás pozor a v cieli nám ešte aj pomohol zohnať lacný taxík do hotela!"

PETER K. s rodinkou

Jamajka doprava autobusy knutsford express

Taxíky - router alebo charter ?

Local taxíky - lacné "rútre" plnia na ostrove rovnaký účel ako local busy - slúžia na prepravu hlavne chudobným a nenáročným domorodcom. Obvykle sú prepchaté do zbláznenia a gro turistov si sťažuje na obrovský diskomfort - stačí si predstaviť, ako šofér 4 miestneho sedanu napchá k sebe dopredu 2 dospelých ľudí a na zadné sedadlá rovno 5-6 plus decká na kolená...

"Išli sme siedmi v jednom aute! Zážitok!"

VERONIKA O. 

poznávací zájazd Jamajka

Síce o čosi drahšie, no omnoho komfortnejšie sú private taxíky, ktoré si prenajmete iba pre seba a zastavia Vám kde len chcete.

jamajka informácie o doprave

Jamajka dovolenka 2020

 

Prenájom auta alebo skútra

80% turistov nezvláda bezpečne jazdiť v nebezpečnej Jamajskej šialenej premávke a prenajaté auto, či skúter často nabúrajú ledva sa pohnú z požičovne. Jednoducho, je veľmi náročné a riskantné robiť zo seba hrdinu a šoférovať v Jamajských pomeroch, kde sa jazdí bez pravidiel a obvykle na plný plyn...

Jamajka prenájom auta prenájom skútraJamajka prenájom skútra

 

Vnútroštátne lety 

Letecké spojenia medzi Montego Bay a Kingstonom zabezpečujú aerolínie InterCaribbean Airways. Veľlmi komfortný spôsob ako sa za 35 min prepraviť z jedného konca Jamajky na druhý. Ceny sú prijateľné pre každý rozpočet.

Pozrite si naše video z nášho letu touto linkou

Jamajka levná dovolená

ako lietať na Jamajku

 

O VŠETKÝCH MOŽNOSTIACH A CENÁCH DOPRAVY (ktoré tu nespomínam) SA DOZVIETE V ITINERÁRI.

itinerár Jamajka doprava po ostrove