Vyhľadávanie

Kontakt

JAMAJKANITA
KINGSTON Jamaica W.I.

info@jamajkanita.sk

Jamajka reggae hudba a súčasná hudobná scéna dancehall

 

JAMAJKA HUDBA REGGAE A SÚČASNÁ HUDOBNÁ SCÉNA

 

Na Jamajku prilietajú ročne až dva milióny zvedavcov. A títo všetci naivne veria, že na ostrove každý Jamajčan má dredy a vyzerá ako Bob Marley, že všetci fajčia ganju, nonstop sa usmievajú a počúvajú reggae... A naraz - BUM! Rastamanov ako šafranu (vo všeobecnosti, ale zas v turistických letoviskách ich nájdete požehnane.. to viete - imidž rastamana dokáže spoľahlivo vytiahnuť peniaze z peňaženky bielych turistov) a na každej párty budete počuť "akúsi nervydrásajúcu hudbu"... 

Áno, pokiaľ ide o hudbu, časy sa dávno zmenili a reggae počujete nanajvýš v Rick´s Café. Dnešní Jamajčania "fičia" na dancehalle. Čím ho však človek častejšie počúva, tým viac si ho obľúbi :-) Mená ako Vybz Kartel, Aidonia, Tommy Lee, či Alkaline sa do dejín jamajskej hudobnej scény navždy zapísali rovnako ako kedysi Bob Marley. Dancehall je rytmický, napriek resp. práve vďaka perverzným oplzlým textom ho miluje najmä mládež. Tommy Lee a Alkaline zaviedli do módy tzv. "ghotic dancehall".

 

jamajka reggae

Z HISTÓRIE REGGAE HUDBY...

Hnutie Rastafari sa vyvinulo ako výraz chudobných Jamajčanov v roku 1930, teda v časoch ekonomického a politického prevratu. Zrodila sa myšlienka návratu černochov späť do Afriky a jej horlivým hlásateľom bol kazateľ Marcus Garvey. S istotou proroka vyhlasoval: „Raz príde čierny kráľ, ktorý vyženie belochov z Afriky. Potom sa vrátime domov!“ Týmto kráľom sa stal etiópsky cisár Haile Selassie, za ktorého vlády (1930-1974) bola Etiópia - vtedajšia Abysinia - oslobodená od talianskych okupantov. Podľa legendy bol tento muž priamym potomkom židovského kráľa Šalamúna a tajomstvom opradenej kráľovnej zo Sáby. Jeho pôvodné meno znelo Ras Tafari, preto sa i jeho prívrženci nazývajú rastafariánmi.

Ich azda najväčšou túžbou je žiť v Etiópii, ktorú nevedno prečo prekrstili na Zion a dodnes ju považujú za zasľúbenú zem. Spoznáte ich veľmi jednoducho – vlasy, ktoré si nikdy nečešú, ani nestrihajú, sa im prirodzenou cestou sformovali do hrubých, dlhých lokní – dredov -a obvykle ich nosia pod veľkými čiapkami, pripomínajúcimi vrecká od cibule, alebo pod spomínanými turbanmi. Takýto účes, typický pre niektoré východoafrické kmene, sa veľmi nápadne podobá na leviu hrivu a lev, posvätné zviera Etiópie, je pre rastamanov stelesnením sily a inteligencie. Istý rastafariánsky vodca, charizmatický Leonard Percival Howell, bol odsúdený a uväznený za poburovanie, pretože kázal, aby Jamajčania prechovávali vernosť a oddanosť kráľom Afriky, nie kráľom Anglicka. Oslobodili ho v roku 1940 a Howell okamžite založil prvú rastafariánsku komunitu na ostrove – Pinnacle v západnom Kingstone. 

Hudba, zvaná reggae – bijúce srdce Jamajky – vznikla v kingstonskom ghete Trench Town ako forma protestu v 60. Rokoch. Za synonymum tohto štýlu, ktorý je odkazom pre budúce generácie, možno považovať predovšetkým Boba Marleya. V súčasnosti prežíva reggae nový boom – státisíce turistov, rok čo rok putujú na Jamajku, aby na vlastnej koži zažili veľkolepý festival Reggae-Sunfest. Ten sa koná v Montego Bay pravidelne, vždy v auguste. Je síce najväčšou a najznámejšou hudobnou akciou, ale v ktoromkoľvek inom ročnom období máte možnosť každú noc počúvať živú reggae hudbu jedine v Negrile, turistickej bašte na západnom pobreží.